KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bir İdealin Peşinde : Atatürk ve Alaca Höyük- Sergisi

Ülkemizde Cumhuriyetin ilanının 100. yılı etkinlikleri kapsamında, hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak hem de  arkeolojiye verdiği önemi ve ülkemizde arkeolojinin gelişimine yaptığı katkıyı anlatmak amacıyla Atatürk’ün direktifleri ve Türk Tarih Kurumunun desteğiyle Türk bilim insanlarınca 1935 yılında bilimsel kazı çalışmaları başlatılan Alacahöyük özelinde hazırlanan “Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük” sergisi, 13 Ekim 2023 tarihinde özel Yapı Kredi Müzesinde ziyarete açılacaktır.
Bakanlığımız, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş iş birliğiyle  düzenlenen sergi  10 Mart’a kadar ziyarete açık kalacaktır.
“Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük” sergisi, 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılına özel hazırlanan diğer projelerden ayrılarak arkeolojiyle ilgili olanlar için farklı bir konuma yerleşecektir.
Atatürk’ün “Çağdaş uygarlığı anlayabilmek, kavrayabilmek, dünyadaki eski uygarlıkları, insanlığın ilk uygarlıklarını tanıyabilmekle mümkündür” sözüyle başlıyan sergide, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Çorum Müzesi ve Alacahöyük müzesinden toplam 235 adet eser sergilenecektir.
Eserlerin yanı sıra Türk Tarih Kurumu arşivinden ilk kez yayınlanacak fotoğraflar ile Alacahöyük kazılarında kullanılan ve kazının adeta simgelerinden olan dekovil de ziyaretçilere sunulacaktır.
Ayrıca Bakanlığımızca serginin anısına, Alacahöyük sfenksli kapının 1939 yılına ait bir fotoğrafının yer aldığı Müzekart bastırılmış ve müzelerimizde satışa sunulacaktır.