KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Calvert Koleksiyonu" Sergisi

Troya Müzesi'nde "Calvert Koleksiyonu" sergisine ayrılan bir vitrinde, 2 ayda bir değişen eserler ile 12 ay boyunca daha önce gün yüzüne çıkmamış "Calvert Koleksiyonu"'nun ziyaretçilerle buluşması amaçlanmaktadır.

Frank Calvert (1828-1908), Çanakkale Boğazı'ndaki Amerikan Konsolosluğu Temsilcisi ve zaman zaman aynı anda İngiliz Konsolos Vekili olarak görev yapmış; Çanakkale Boğazı'nın eski tarihi ve topografyasına büyük ilgi duyan, kendi kendini yetiştirmiş bir bilgindir. Hisarlık Tepesi’nde 1863-65 yıllarında yaptığı kazılarda Hisarlık Tepe’nin Troya olduğunu ilk kez arkeolojik buluntularla öne sürmüş ve Troas ile Doğu Akdeniz'den geniş bir antika koleksiyonu geliştirmiştir. 1908 senesinde vefat eden Calvert’in mezarı Çanakkale Konsolosluk mezarlığında bulunmaktadır. Calvert Koleksiyonundan geriye kalanlar 1934-1935 yıllarında Edith Calvert ve Alice Calvert Bacon tarafından Troya Müzesine bağışlanmıştır.

30 Nisan 2022 tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve 3 adet "Pelike" eserler ile başlayan ilk serginin 30 Haziran 2022 tarihine kadar gösterime sunulması planlanmaktadır.

Troyamüzesergi01.jpg