KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Troya Müzesi Etkinlikleri

Çanakkale Müzesi Müdürlüğüne bağlı Troya Müzesinin proje ortağı olduğu, Türkiye'den başlayan ilk deniz rotası olan “Aeneas Kültür Rotası” Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz aylarda tescillenmiştir. Avrupa Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından onaylanan, Türkiye'den başlayan ilk deniz rotası olma özelliği ile bölge tanıtımına büyük katkı sağlayacak rota; Troya Savaşı sonrası Troya'dan kaçarak Roma İmparatorluğu'nun kuruluşuna ön ayak olan Aeneas’ın Troya'dan çıkışının ardından uğradığı limanlar ile arkeolojik bölgelerden oluşan 5 ülkeyi kapsamaktadır.
Türkiye'den Avrupa'ya yeni bir kültür destinasyonu işlevine sahip olacak bu güzergâh, söz konusu beş ülkenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ören yerlerini, arkeolojik sit alanları ile kırsal ve doğal alanları birbirine bağlamaktadır.
Proje kapsamında, 26 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen “Troas ve Latium Bölgesindeki Aeneas: Mitoloji ve Arkeoloji” isimli Uluslarası Arkeoloji Sempozyumunda Troya Müzesi adına Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından “Kültürel Diplomasi Açısından Bizim Aeneas” sunumu gerçekleştirilmiştir.

Troyamüzeetkinlik4-01.jpg