KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Değişen Zaman Değişmeyen İhtişam: AYANİS” (Prof. Dr. Altan ÇİLİNGİROĞLU Anısına) Fotoğraf Sergisi

“Değişen Zaman Değişmeyen İhtişam: AYANİS” başlıklı sergi Van Müzesi Müdürlüğünde 18 Eylül – 18 Ekim 2021 tarihleri arasında gösterime sunulmuştur.

Sergideğişenzaman01.jpg

Ayanis Kalesinde ilk çalışmalar 1989 yılında Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu tarafından başlatılmış ve 2014 yılından günümüze Prof. Dr. Mehmet Işıklı tarafından yürütülmektedir. Tüm bu süreç boyunca kentin sur duvarları, depo yapıları, saray mekanları gibi oldukça önemli yapılar açığa çıkarılmıştır. Şüphesiz gün yüzüne çıkartılan yapılar arasında en önemlisi Haldi Tapınağı ve Podyumlu Salon’dur. Eşsiz özelliklere sahip bu yapıların taşları nakış nakış özenle işlenmiştir. Bu zenginlik ve ihtişam “Değişen Zaman Değişmeyen İhtişam: Ayanis” başlığında Van Müze Müdürlüğünün sergi dizileri kapsamında Ayanis Kazı Başkanlığı ile ortak bir sergiyle, ülkemiz ve bölgemiz sanat, kültür, tarih ve arkeoloji severlerine sunulmuştur.

Sergideğişenzaman02.jpg

Sergideğişenzaman03.jpg

Sergideğişenzaman04.jpg

Bu serginin amacı Ayanis Kenti’nin ve Urartu Kültürü’nün ihtişamını, zenginliğini 33 yıllık arkeolojik serüven eşliğinde izleyicilerle buluşturmaktır.  Aynı zamanda anılan sergi Urartu Arkeolojisinin “lokomotifi” durumunda olan “Ayanis Kentini” dünya ve ülkemiz arkeolojisine kazandıran ve 2021 yılı Haziran ayında aramızdan ayrılan merhum Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu aziz anısına ithaf edilerek daha da anlamlı bir hal almasını amaçlamıştır.

Sergideğişenzaman05.jpg