KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Değişen Zaman Değişmeyen İhtişam: AYANİS (Prof. Dr. Altan ÇİLİNGİROĞLU Anısına) Fotoğraf Sergisi

Van Müzesi Müdürlüğünde 18 Eylül-18 Ekim 2021 tarihleri arasında “Değişen Zaman Değişmeyen İhtişam: AYANİS” başlıklı bir fotoğraf sergisi düzenlenecektir.
Ayanis Kalesinde ilk çalışmalar 1989 yılında Prof. Dr. Altan ÇİLİNGİROĞLU tarafından başlatılmış ve 2014 yılından günümüze Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI tarafından yürütülmektedir. Tüm bu süreç boyunca kentin sur duvarları, depo yapıları, saray mekanları gibi oldukça önemli yapılar açığa çıkarılmıştır. Şüphesiz gün yüzüne çıkartılan yapılar arasında en önemlisi Haldi Tapınağı ve Podyumlu Salon’dur. Eşsiz özelliklere sahip bu yapıların taşları nakış nakış özenle işlenmiştir. Bu zenginlik ve ihtişam “Değişen Zaman Değişmeyen İhtişam: Ayanis” başlığında Van Müzesi Müdürlüğünün sergi dizileri kapsamında Ayanis Kazı Başkanlığı ile ortak bir sergiyle, ülkemiz ve bölgemiz sanat, kültür, tarih ve arkeoloji severlerine sunulacaktır.
Bu serginin öncelikli amacı Ayanis Kenti’nin ve Urartu Kültürü’nün ihtişamını zenginliğini ve 33 yıllık arkeolojik serüven eşliğinde izleyicilerle buluşturmaktır. Bu sergi aynı zamanda Urartu Arkeolojisinin “lokomotifi” durumunda olan “Ayanis Kentini” dünya ve ülkemiz arkeolojisine kazandıran ve 2021 yılı Haziran ayında aramızdan ayrılan merhum Prof. Dr. Altan ÇİLİNGİROĞLU aziz anısına ithaf edilerek daha da anlamlı bir hal almasını amaçlamaktadır.

Vanmüzesergi01.jpg

  • Vanmüzesergi01.jpg
  • Vanmüzesergi02.jpg
  • Vanmüzesergi03.jpg
  • Vanmüzesergi04.jpg
  • Vanmüzesergi05.jpg