KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Mukaddes Yol: Osmanlıdan Günümüze Kabe Örtüleri ve Hac Hatıraları” Sergisi

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde 19 Şubat 2021 tarihinde gösterime sunulan  “Mukaddes Yol: Osmanlıdan Günümüze Kabe Örtüleri ve Hac Hatıraları” başlıklı sergi, Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı himayesinde düzenlenmiştir.

Koleksiyoner Bekir Kantarcı’nın yaklaşık otuz yıllık bir zaman diliminde yurt dışı ve yurt içinden edindiği nadide eserlerden derlenen serginin küratörlüğünü Hasan Mert Kaya üstlenmiştir. Mukaddes Yol Sergisi’nin kurgusu ‘’Yol’’ metaforu üzerinden oluşturulmuştur. Asırlarca kutsal topraklara hizmet götüren Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’dan başlayan yolculuğun anlatımı ile başlayan sergi; "Surre Alayı ve Mahmil-i Şerif’in Hicaz’a Doğru Yola Çıkışı", "Tarihi Hicaz Demiryolu", "Osmanlı’nın Kutsal Beldelere Yaptığı Hizmetler", "Osmanlı Dönemi Kâbe ve Hz. Muhammed’in Kabir (Ravza) Örtüleri", "Osmanlı Sonrası Kâbe Örtüleri", "Kutsal Topraklara Ait Obje ve Hatıralar", "Eski Dönem Nostaljik Hac Hediyelikleri" ile "Sanatta Kâbe ve Kutsal Topraklara olan Sevgi"yi işleyen eserlerin tanıtıldığı bölümlerden oluşmuştur.

Ana sergi alanına ek olarak Kâbe’nin tarihi geçmişinin ve kutsal topraklardaki önemli Osmanlı dönemi hizmetlerinin anlatıldığı video ve infografik alanda yer almıştır.

Söz konusu serginin teşhiri 19 Mart 2021 tarihine kadar devam etmiştir.

Sergimukaddesyol01.jpg

Sergimukaddesyol02.jpg

Sergimukaddesyol03.jpg

Sergimukaddesyol04.jpg