KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Arslantepe Höyüğü (Malatya)

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 2021
Liste Sıra No:
1622
Yeri:
Doğu Anadolu Bölgesi, Malatya
Koordinatları: 38? 22'58.00'' N- 38? 21'47.43'' E
Listeye Alınma Kriterleri: (iii)
Kategori: Kültürel

Malatya'nın 7 km. kuzeydoğusunda, Fırat Nehri'nin (Karakaya Baraj Gölü) batı kıyısı yakınındaki Orduzu Beldesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nün kültür dolgusu 30 metre yüksekliğinde olup 4,5 hektarlık bir alana yayılmaktadır. M.Ö. 6000 yıllarından M.S. 11. yy.a kadar yerleşim görmüş olup M.S. 5-6. yy.lar arasında Roma köyü olarak kullanılmış ve daha sonra Bizans Nekropolü (mezarlık) olarak yerleşimini tamamlamıştır.

Arslantepe'de ilk kazılara 1930'lu yıllarda Louis Delaporte başkanlığında bir Fransız ekip tarafından başlanmış, daimî kazılar İtalya'nın Roma kentinde bulunan ‘La Sapienza Üniversitesi'nde bir ekip tarafından 1961 yılından bu yana devam ettirilmiştir.

Höyükte yapılan kazılar sonucunda; M.Ö. 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray, M.Ö.3600-3500'lere ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı, kaliteli metal eserler bulunmuştur. Elde edilen veriler göstermektedir ki o dönemde Arslantepe, aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir.

Sarayın koridor duvarları baskı motif ve duvar resimleri ile bezenmiştir. Binanın çeşitli bölümlerinde çok sayıda mühür baskısının bulunması, idari etkinliklerin yoğunluğunu ve çok sayıda memurun çalıştığını ortaya koymaktadır. Höyük, Yakın Doğu'da ilk Devlet toplumunun ortaya çıkışına istisnai biçimde tanıklık ederken, 4. binyıl Uruk uygarlığıyla ilişkili olmasına karşın özgün mimari özellikler sergilemektedir.


DMA_Arslantepe01.jpg

DMA_Arslantepe02.jpg

DMA_Arslantepe03.jpg