KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Batman Müze Müdürlüğü

BATMAN MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ

İletişim Bilgileri:

Adres:
Yeni Kültür Merkezi, Belde Mahallesi, Barış Bulvarı No:129,
Tel: 0 488 214 10 51
E-posta: batmanmuze@kultur.gov.tr

Sorumlu olduğu il/ilçe:
Batman-Siirt İl ve İlçeleri (Kozluk, Beşiri, Sason, Kurtalan, Eruh, Baykan, Pervari, Şirvan, Tillo)

Bağlı Birimleri:BATMAN MÜZESİ


Adres: Yeni Kültür Merkezi, Belde Mahallesi, Barış Bulvarı No:129
Müze Ziyaret Saatleri (Yaz/Kış): 08:00-17:00


27148 sayılı Resmi Gazete’de çıkan 2009/14663 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan Batman Müze Müdürlüğü, 12.03.2010 tarihinden itibaren faaliyetlerine başlamıştır. Müze binası Batman Kültür Merkezi hizmet binası içindedir. Girişi ayrı olan müze binası 2 kattan oluşmaktadır. Yaklaşık 1500 m2’dir. Bölgenin önemli müzelerinden biri olan Batman Müzesi, Paleolitik-Neolitik, Ilısu ve Hasankeyf Salonu olmak üzere 3 teşhir salonuna sahiptir. Müzede, Paleolitik Dönemden Ortaçağ’a kadar geniş tarih yelpazesinde yaklaşık 500 adet eser sergilenmektedir.
Müzede bulunan en önemli eser, Başur Höyük kazısında ortaya çıkarılan Oyun Taşları’dır. Gusir Höyük’ten “Dikili Taş”, Başur Höyük’ten “Tunç Mezar Hediyeleri”, Hasankeyf’ten “Tanrı Bes” müzede yer alan önemli eserler arasındadır.
Müzenin teşhir salonunda, Batman Müzesi’ne bağlı gerçekleştirilen kazılarla ilgili belgesel filmlerin izlenebildiği projeksiyon odası yer alır. Müzede ayrıca arkeoloji, kültür, sanat tarihi gibi konuları içeren kitaplardan oluşan zengin bir kütüphane ile kazılardan elde edilen eserlerin restorasyonunun yapıldığı bir laboratuvar bulunmaktadır. Batman Müze Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Müzepark Projesi Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahiptir. Bu proje ile müze bahçesinde oluşturulan tarihi yaşam alanlarında ziyaretçilerin tarihi yaşayarak ve uygulayarak öğrenebilmeleri amaçlanmaktadır. Müze Park alanında, Ilısu Barajı HES Projesi kapsamında kazılan Gusir ve Gre Amer höyüklerinden ev modelleri, Başur, Gre Amer ve Kuriki höyüklerinde görülen ölü gömme gelenekleri, Başur Höyük Oyun Taşları, Hasankeyf Artuklu Kapısı, Hasankeyf’te Orta Çağ Yaşam Alanı ile yakın döneme ait köy örnekleri ve köy hayatı canlandırılmıştır. Müzepark alanında ayrıca ilkokuldan liseye kadar tüm öğrencilere tarih bilincini aktarmak ve arkeolojik kazıların nasıl yapıldığını anlatmak için uygulamalı kazı alanları bulunmaktadır. Bu alanlarda, konularında uzman arkeologlar eşliğinde öğrencilere uygulamalı arkeolojik kazı eğitimi verilmektedir. Ayrıca, çocuk ziyaretçilere yönelik oluşturulan arkeolojik kazıların anlatıldığı kısa film ve çeşitli simülasyon alanları ile Müzepark daha da eğlenceli hale getirilmiştir. Türkiye’de ilk kez yapılan bu uygulama, yerli ve yabancı tüm ziyaretçilere hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Batman Müze Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu (Word)

Batman Müze Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu (Pdf)