KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Antalya Elmalı Müze Müdürlüğü

ANTALYA ELMALI MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İletişim bilgileri:
Adres:
İplik Pazarı Mah. Hükümet Cad. No: 89 Elmalı/ANTALYA
Tel: 0 242 618 44 42
E-mail: antalyaelmalimuzesi@ktb.gov.tr

Sorumlu olduğu il/ilçe:
Antalya İli Elmalı ve Korkuteli İlçeleri

Bağlı Birimleri:
Arkeoloji Müzesi
                            ARKEOLOJİ MÜZESİ

Adres: İplik Pazarı Mah. Hükümet Cad. No: 89 Elmalı/ANTALYA
Müze Ziyaret Saatleri (Yaz/Kış):
Yaz:
08:30-18:30
Kış: 08:30-17:00 Haftanın her günü açık

 
Elmalı Merkez İplik Pazarı Mahallesi, 194 ada 1 parselde bulunan iki katlı merkezi plana sahip Eski Hükümet Konağı restore edilerek müze binasına dönüştürülmüştür.
Müze binasının giriş katında idare bölümü ve girişin sol yanındaki I Nolu salonda yer alan 8 vitrindeki sergileme geç kalkolitik döneme ait Bağbaşı eserleri ile başlatılmış, Karataş Semahöyük’ün ilk tunç dönemi eserleri ile devam ettirilmiştir. Yine aynı katta aynı dönemlere ait mezar ve depolama kaplarından seçilmiş örnekler sergilenmektedir.3 nolu salonda Karataş Semahöyük mezarlık alanında bulunmuş olan 3 adet küp mezarın özgün konumlarında sergilenmiştir. I. Katın sağ yanında 1 nolu teşhir salonunda Hacımusalar Höyük ve Karaçakır kazılarında bulunan eserler teşhir edilmiştir. Diğer vitrinlerde Karaburun 1, Kızılbel ve Bayındır Tümülüs kazılarında elde edilen buluntular, 3 nolu salonda Likya Şehir sikkeleri, Roma imparatorluk sikkeleri, I. Katın sol yanında 5 nolu salonda İ.Ö 5. yüzyıl Elmalı definesine ait imitasyon örnekler, 6 nolu Salonda Roma Bizans dönemine ait adak stelleri lahit ve heykel parçaları günlük kullanıma ait kaplar takı ve tıbbi aletlerden seçilmiş örnekler, 7 nolu Salonda Elmalı çevresinde bulunmuş Roma Bizans Dönemine ait mimari parçalar sergilenmektedir. 4 ve 8 no lu salonlarda ise kendi orijinal ölçülerinde rekonstrüksiyonu yapılmış Karaburun ve Kızılbel mezar odaları duvarlarında renkli resimleri sergilenmektedir.
Açık teşhir alanı olarak kullanılan müze bahçesinde  Helenistik, Roma ve  Bizans dönemlerine ait mezar stelleri, sütun parçaları, mimari elemanlar sergilenmektedir. Eser depoları ise müzenin bodrum katında yer almaktadır.