KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Vefat Haberi

Hayat Erkanal.jpg

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih  Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hayat ERKANAL  (1940-2019) vefat etmiştir.

Türk arkeolojisine yeni ufuklar açan ve ülkemize onlarca bilim insanı kazandıran Ankara Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hayat Erkanal 1986-1990 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2000-2007 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2006 yılında kuruculuğunu ve ilk müdürlüğünü yaptığı Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ANKÜSAM) ve 1990’lı yılların başından bu yana başkanlığını yürüttüğü İzmir Bölgesi Kazı ve Araştırma Projesi (IRERP) kapsamında Liman Tepe, Bakla Tepe, Kocabaş Tepe, Çeşme – Bağlararası ve Girnavaz Höyük kazılarını yürütmüştür. Prof. Dr. Hayat Erkanal, 2018 yılında Ankara Üniversitesi Gönüllü Arkeoloji Profesörü unvanını almıştır.

Bu güne kadar yürütmüş olduğu disiplinlerarası ve uluslararası bilimsel çalışmaları ile Anadolu, Mezopotamya ve Ege arkeolojilerine ve bilime verdiği katkılarla iz bırakan değerli hocamıza Allah’tan rahmet,  ailesi ve dostlarına, başsağlığı ve sabır diliyoruz.