KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Şirince Mezar Taşları Emin Ellerde

İzmir İli, Selçuk İlçesi, Şirince Mahallesi, İstiklal Mevkiinde Lavanta isimli dükkanın zemininde taban döşemesi olarak kullanılan bir mezar taşı bulunduğu ve üzerine basıldığının bildirilmesi üzerine, Efes Müzesi Müdürlüğünce adı geçen mekana gidilerek gerekli incelemeler yapılmıştır.  

Söz konusu taşınmazda yapılan incelemelerde kârgir evin zemininde dükkan olarak işletilen mekanda taban döşemesi olarak kullanılan 2 adet İslami Dönem Mezar taşı tespit edilmiştir. Gri mermerden ve yazıtlı yüzleri yukarı bakan kırık mezar taşının üzerinde ilk incelemede “Kelime-i Tevhid” olduğu anlaşılan bir yazıt bulunduğu görülmüştür. Daha sağlam durumda bulunan diğer mezar taşı üzerinde iki bant halinde yazı bulunmakta olup  yazılar aşırı aşınmış ve silinmiş olduğundan okunamamıştır.

Mezar taşları zemine kayrak taş döşemeler arasına basit şekilde beton harç derz ile sabitlenmiştir. İşletme sahibi mezar taşlarının dükkanı devraldığından önce de var olduğunu beyan etmiştir. İnceleme sonrasında taşların üzerine basılmasını önleyecek tedbirler alınmış ve Selçuk Belediyesi tarafından mezar taşları alınıncaya kadar dükkanın geçici olarak kapatılması sağlanmıştır.

Müzede gerekli malzeme hazırlığı yapıldıktan sonra aynı gün restoratör eşliğinde mezar taşlarının bulunduğu iş yerine gidilerek dikkatli bir şekilde, herhangi bir zarar vermeden mezar taşları sabitlenmiş oldukları zeminden çıkartılmış ve Efes Müzesi Laboratuvarına taşınmıştır. Müze laboratuvarında temizlik ve bakımları yapılan mezar taşları tasnif ve tescilleri yapılmak üzere koruma altına alınmıştır.


  • Birinci taş arka yüzü
  • Birinci taş ön yüzü
  • ikinci taş arka yüzü
  • İkinci taş ön yüzü