KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Aydın Müzesi Müdürlüğü Etkinlikleri

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından Uluslararası Müzeler Günü olarak ilan edilen 18 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl Müzeler Günü olarak kutlanmaktadır.
Aydın Müzesi Müdürlüğü tarafından müzelerin kültürel değişimin, kültürlerin zenginleştirilmesi ve kültürler arasında karşılıklı anlayış ve işbirliğinin geliştirilmesi için önemli birer araç olduğunun vurgulanması amacıyla 2018 yılı Uluslararası Müzeler Günü kapsamında 14 – 18 Mayıs 2018 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.
14 Mayıs 2018 Pazartesi günü, Aydın Arkeoloji Müzesi’nde, ADÜ Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi, Soprano Olcay ŞAHİN ve ADÜ Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü öğrencilerinin katılımı ile Klasik Esintiler Şan Konseri gerçekleştirilmiştir
15 Mayıs 2018 Salı günü, Müzeler Gününün ikinci kutlama programı, kültürel mirasın korunması ve tanıtımında çocukların gözünden onların dünyasında bir farkındalık yaratılması amacıyla Aydın İli, İncirliova ilçesi, Sınırteke Ortaokulu’nda gerçekleştirilmiştir. Aydın Arkeoloji Müzesi, Müze ve Müzecilik konulu sunum ile Latmos Bölgesi hakkında sunum gerçekleştirilmiştir. Latmos sunumunun ardından Aydın Müzesi Müze Eğitim Birimi tarafından hazırlanan Latmos Baskı Şenliği ile Sınırteke Ortaokulu öğrencileri, tişörtleri üzerine bastıkları Latmos figürlerini, yaşayarak öğrenmişler ve içselleştirmişlerdir.
16 Mayıs 2018 Çarşamba günü,  Aydın Arkeoloji Müzesi konferans salonunda, Aydın’da tiyatro sanatını amatör ruhla yaşatan Aykaryay Oda Tiyatrosu oyuncuları tarafından Latmos’a ve Latmos kaya resimlerini 30 yılda gün yüzüne çıkaran Arkeolog Anneliese Peschlow’a “Vefa Projesi” kapsamında “Latmosa Rahmet Yağdı” oyunu sanatseverlerle buluşmuştur.
18 Mayıs 2018 Cuma günü, Aydın İlinin ve Aydın Müzesinin tanıtımına ilişkin marka ürünlerinin geliştirilmesi amacıyla planlanan “Latmos’un Işığında I. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sergisi”nin açılışı gerçekleştirilmiştir. Sergide, Latmos Bölgesi'nin doğal, tarihsel ve kültürel değerlerini yansıtan sanat ve tasarım ürünü 78 adet eser yer almaktadır
Sergi kapsamında ayrıca bölgenin jeomorfolojisi, florası ve kültürel mirasını konu alan, “Zaman Yolculuğunda Latmos” paneli düzenlenmiştir. Moderatörlüğünü Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hakan ÖZTANER’in yaptığı panelde, ADÜ Eğitim Fakültesi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sultan BAYSAN “Latmos Körfezinin Jeomorfolojisi”, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Özkan EREN “Latmos Bölgesinin Florası”, ve Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Fikret ÖZCAN “Latmos Bölgesinin Kültürel Mirası” konulu sunumları ile yer almışlardır.
Günün sonunda etkinliğe katkı sağlayan sergi seçici kurul üyeleri ile eserleri ile katılım sağlayan sanatçılar ve panelistlere günün anısına hazırlanan plaket ve hediyeler takdim edilmiştir.
Uluslararası Müzeler Günü saat 23.00’e kadar açık olan Aydın Arkeoloji Müzesinde, rehberli müze gezisi düzenlenmiştir. 2018 yılı Uluslararası Müzeler Gününün, Ramazan ayının ilk günlerine rastlaması nedeniyle müze personeli ile sergi açılışına katılan konuklara iftar yemeği verilmiştir.

  • Aydınmüzeetkinlik01.jpg
  • Aydınmüzeetkinlik02.jpg
  • Aydınmüzeetkinlik03.jpg
  • Aydınmüzeetkinlik04.jpg
  • Aydınmüzeetkinlik05.jpg
  • Aydınmüzeetkinlik06.jpg
  • Aydınmüzeetkinlik07.jpg
  • Aydınmüzeetkinlik08.jpg