KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Başladı

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliği ile 7-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun açılışı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troya Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Troya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan sempozyum süresince, ülkemizde 2017 yılında Bakanlığımız izni ile Türk ve yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeometrik çalışmalara ilişkin bildiriler sunulacaktır. Sempozyumda, hafta boyunca beş salonda, Kazı Sonuçları Toplantısı’nda 209, Araştırma Sonuçları Toplantısı’nda 135 ve Arkeometri Sonuçları Toplantısı’nda 102 olmak üzere toplam 446 bildiri yer alacaktır.

Sempozyum süresince Troya Kültür Merkezi’nde çeşitli illerden, arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi ve şirket olmak üzere 13 tanıtım ve satış standı da açılacaktır.

Sempozyum kapsamında bir önceki yıl yapılan 39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda sunulan bildiriler 7 cilt halinde Bakanlığımızca dağıtılacaktır. Sempozyum sonunda 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü  Çanakkale çevresine de bir gezi yapılacaktır.


  • Kazısempozyumuaçılış01.jpg
  • Kazısempozyumuaçılış02.jpg
  • Kazısempozyumuaçılış03.jpg
  • Kazısempozyumuaçılış04.jpg