KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sualtı Arkeolojisi Sertifikalı Eğitim Programı 2017 Yılı Eğitimleri Tamamlandı

Bakanlığımız ile Ankara Üniversitesi arasında, sualtı arkeolojik kazı ve araştırmalarda görevlendirilecek uzman personel sayısı ile mevcut dalış bilen personelin niteliklerinin artırılması amacıyla 2011 yılından bu yana iki kurum arasında imzalanan protokoller çerçevesinde gerçekleştirilen eğitim programlarına 2017 yılında da devam edilmesi planlanmıştı. 

Bu çerçevede, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi İşbirliğinde gerçekleştirilen eğitim çalışmalarına 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında İzmir İli, Urla İlçesi Limantepe Kazıları kapsamındaki sualtı çalışmalarının yürütüldüğü alanda ve ANKÜSAM Urla Yerleşkesi’nde devam edildi.

Özellikle kıyı illerimizdeki birimlerde görev yapan uzman personele dalış yeteneği kazandırılarak sertifika verilmesine yönelik olarak planlanan söz konusu eğitim çalışmaları kapsamında 2017 yılında 16 uzman personelin eğitim çalışmaları 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında tamamlanarak, eğitim sonunda başarılı olan personele 1 yıldız dalıcı belgeleri ve sertifikaları 21 Ekim 2017 günü yapılan törenle teslim edildi.

Düzenlenen belge  teslim törenine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü  Vekili Yalçın KURT, Genel Müdür Yardımcısı Vekili Melik AYAZ ile birlikte, İzmir, Çeşme ve Efes Müzesi Müdürleri, Limantepe kazısı başkanı Prof. Dr. Hayat ERKANAL, ile Bağlararası kazısı başkanı ve Ankara Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vasıf ŞAHOĞLU tarafından da katılım sağlandı.

Söz konusu eğitim programlarına 2018 ve sonraki yıllarda da devam edilmesi planlanmaktadır.

  • Prof. Dr. Hayat ERKANAL
  • Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Vekili Yalçın KURT
  • Sertifika teslimi
  • .