KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

39’uncu Uluslararası Kazı, Araştırma Ve Arkeometri Sempozyumu Bursa’da Başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Bakanlığımız, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde bu yıl 39’ncusu gerçekleştirilecek olan Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kongre Kültür Merkezi-Merinos’ta başladı. 
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ULCAY, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü V. Yalçın KURT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut KOCAMEŞE tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başlayan ve 22-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyum süresince, ülkemizde 2016 yılında Bakanlığımız izni ile Türk ve yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki arkeometrik çalışmalara ilişkin bildiriler sunulacaktır. 
Sempozyumda, beş gün boyunca dört ayrı salonda, 391 bildirinin sunulması planlanırken, sempozyum süresince Atatürk Kongre Kültür Merkezi-Merinos’ta çeşitli illerden, arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi ile kültür varlıklarının korunmasına ilişkin çalışma yürüten kurum ve kuruluşlara ait 26 tanıtım ve satış standı da açıldı. 
Her yıl, bir önceki yılın sempozyumunda sunulan bildiriler 6 cilt halinde Bakanlığımızca bildiri kitabı olarak basılmakta olup ayrıca sunulan bildiriler Bakanlığımızın http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44758/e-kitap.html internet adresinde de yayımlanmaktadır.

  • 39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Açılış Töreni
  • 39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Açılış Töreni
  • Açılış Konuşması, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ULCAY
  • Açılış Konuşması, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü V. Yalçın Kurt
  • Açılış Konuşması, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE
  • Açılış konuşması, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut KOCAMEŞE
  • Stand Alanı