KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Aydın Müzesi’nde "Müze Okul" Projesi

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aydın Müzesi Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında ilköğretim birinci kademe öğrencilerine yönelik oluşturulan ‘Müze Okul Eğitim Projesi’nin ikinci eğitim çalışması Hacı Celal Oto İlkokulu 4.sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir.
23 öğrencinin katıldığı etkinlik kapsamında, müze öncesi eğitim, 18.10.2016 Salı günü okulda; müze eğitimi, 19.10.2016 Çarşamba günü müzede;  müze sonrası eğitim ise 25.10.2016 tarihinde yine okulda yapılmıştır.
Söz konusu çalışmada müze öncesi eğitim, okulda öğretmenin yönlendirmesiyle gerçekleştirilmiş; öğrenciler kendilerine ait nesnelerden sergi oluşturmuş ve sergilerini arkadaşlarına tanıtarak müze kavramı ile müze kurallarını öğrenmiştir.
Müze eğitiminde öğrenciler “Augustus’la Tanışalım” modülü ile Alabanda salonunda sergilenen Augustus heykelini tanımlamış; yaratıcı düşünce ile sosyal yaşantısına ilişkin sorular üreterek bu sorular cevaplandırılmıştır.
Müze sonrası eğitim çalışmasında ise okulda yine öğretmenin yönlendirmesiyle ‘’Benim Heykelim” eğitim çalışması ile kendi heykellerini çizmişler ve bu heykelle bir günlerini anlatan bir kompozisyon hazırlanmıştır.

  • Aydınmuzeetkinlik01.jpg
  • Aydınmuzeetkinlik02.jpg
  • Aydınmuzeetkinlik03.jpg
  • Aydınmuzeetkinlik04.jpg