KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yabancı Kazı Başkanları Bilgi Paylaşımı ve İstişare Toplantısı Edirne’de Gerçekleştirildi

Bakanlar Kurulu Kararı ve Bakanlığımız izinleri ile ülkemizde gerçekleştirilen yabancı kazı çalışmalarının başkanlarıyla “Bilgi Paylaşımı ve İstişare Toplantısı”nın ikincisi Edirne’de gerçekleştirildi. 
İlki 4 Haziran 2014 tarihinde Gaziantep’te yapılan toplantının ikincisi, bu yıl 38’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu kapsamında, 25 Mayıs 2016 günü yabancı heyet başkanları veya temsilcileri ile arkeoloji ensititülerinin yetkilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 
Söz konusu toplantıya A.B.D., Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya, Fransa, Avusturya, Belçika, Kanada, Hollanda, İsveç’ten ülkemizde kazı çalışmaları yapan kazı başkanları katıldı. 
Yapılan toplantı kapsamında, Kültür ve Tabiat Varlıklarıyla İlgili Yapılacak Yüzey Araştırması, Sondaj ve Kazı Çalışmalarının Yürütülmesi Hakkında Yönerge’de yapılan değişiklikler ile çevre düzenleme projeleri çerçevesinde bilgilendirmeler yapılırken, yaşanan sorunlar ve çözüm yöntemleri konusunda da fikir alışverişi ve değerlendirmelerde bulunuldu. 
Ayrıca, uygulamalarda ve bürokratik işlemlerde karşılaşılan sorunlar değerlendirilerek, özellikle koruma çalışmaları ile kamulaştırma hususundaki Bakanlığımız beklentileri ifade edildi. 
Bakanlar Kurulu Kararı ile kazı çalışmaları gerçekleştiren Türk kazı başkanlarına yönelik olarak bu kapsamda, 16 Mart 2016 tarihinde Antalya’da da bir toplantı gerçekleştirilmişti. 
Bakanlığımızca tertiplenen bu toplantılar periyodik olarak yapılmaya devam edilecek.

 

Yabancı Kazı Başkanları Bilgi Paylaşımı Toplantısı

 

Yabancı Kazı Başkanları Bilgi Paylaşımı Toplantısı

 

Toplantı sonrası akşam yemeği