KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ICOM Suriye Acil Durum Kırmızı Listesi (Türkçe)

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından belirli aralıklarla hazırlanan ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi dünyanın çeşitli noktalarında meydana gelen karışıklık ve silahlı çatışma durumlarında köken ülkelerin kültür varlıklarının korunması için yayınlanan bir broşürdür.
 
Bu listede yayınlanan eserler Suriye’den çalınan kültür varlıkları değildir. Suriye’deki kültürel miras kurumlarının envanterinde kayıtlı eserlerden örnekler içermektedir. Suriye kökenli kültür varlıklarının tanınmasını sağlayıcı bir rehber niteliğindedir.
 
Özellikle gümrük noktaları, müzeler, koleksiyoncular, müzayede evleri, antika tüccarları ve güvenlik güçleri için bir rehber niteliğinde olan Kırmızı Liste, kültür varlıkları risk altında olan ülkelerdeki koruma mevzuatı hakkında kısa bilgiler vererek farkındalığın arttırılmasını amaç edinmektedir. 
 
ICOM tarafından evvelce İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olarak yayınlanmış olan Suriye Acil Durum Kırmızı Listesi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce dilimize tercüme edilerek baskısı yapılmış ve Türkiye’deki müzeler, özel müzeler, koleksiyoncular, gümrükler, emniyet birimleri ve ilgili tüm paydaşlara dağıtımına başlanmıştır.
 
Son yıllarda Suriye’de ortaya çıkan otorite boşluğundan faydalanan grupların kaçak kazılar ve kültür varlığı kaçakçılığı vasıtasıyla teröre finansman sağladığı tespiti üzerinden ülkemiz, konuya gereken hassasiyeti göstermediği ve hatta bu faaliyetlere göz yumduğu yönünde haksız eleştirilere maruz bırakılmaktadır.
 
Ülkemiz, bölgede mağduriyet yaşayan tüm köken ülkelerin kültür varlıklarının korunması konusunda azami hassasiyet göstermekte olup, bu çalışma gibi farkındalığı arttırıcı etkinliklere destek vermeye devam edecektir.
 
ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi’nin yayınlanan Türkçe versiyonu, ülkemize yöneltilen haksız eleştirilere bir cevap niteliği taşımaktadır.
 
ICOM Acil Durum Kırmızı Listesini PDF olarak görmek için lütfen tıklayınız..
 
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf1
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf2
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf3
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf4
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf5
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf6
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf7
  • Suriye-AcilKirmiziListe-syf8