KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

"Anatolia, Home of Eternity" Sergisi

Belçika’da düzenlenen ve ülkemizin konuk olarak katıldığı 2015 Europalia Uluslararası Sanat Festivalinin ana etkinliği olan  “Anatolia. Home of Eternity” başlıklı eski eser sergisinin açılışı, 6 Ekim 2015 günü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi ile Belçika Kralı ve Kraliçesinin hazır bulunduğu bir törenle gerçekleştirilmiştir.
 

Brüksel’deki BOZAR Güzel Sanatlar Merkezinde düzenlenen bu sergide ikisi özel, yirmi yedisi Bakanlığımıza bağlı olmak üzere Türkiye’deki toplam yirmidokuz müzeden seçilen 255 eser teşhir edilmektedir.
 

17 Ocak 2016 tarihine kadar ziyarete açık olacak sergide ziyaretçilerin, Göbeklitepe'den başlayarak Anadolu'da 12.000 yıl boyunca yaşayan uygarlıkların birbirlerine aktardıkları bilgi ile deneyimi ve kısmen günümüze kadar ulaşan kültler ile ritüelleri belirli bir kurgu dâhilinde izlemeleri ve algılamaları amaçlanmıştır.
 

Bu sergide, prehistorik dönemden başlayarak Hitit, Urartu, Frig, Yunan, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kainat-doğa-tanrı-insan ilişkilerini vurgulayan, ritüellerde kullanılan objeler, klasik döneme ait steller, kabartma ve heykeller ile dini festivalleri anlatan kabartmalar, hac konulu eserler, kuran mahfazaları, kandiller, el yazmaları, halılar, çiniler, takılar, kaftan ve tılsımlı gömlekler ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur.