KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Euromos Kazı Evi Tamamlanmak Üzere

Muğla İli, Milas İlçesi Euromos Antik Kenti’nde Bakanlığımız ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi adına Yrd. Doç. Dr. Abuzer KIZIL başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları için ihtiyaç duyulan donanımlı bir kazı evinin inşasında son aşamaya gelindi.
Milas'a 12 km. mesafede yer alan, Euromos Antik Kenti’nin kuzeyinde, 3. derece arkeolojik sit içinde inşası süren ve bağış yoluyla önce Maliye Hazinesine, arkasından Bakanlığımıza tahsis edilen yaklaşık 8 dönümlük bir arazi üzerine tek katlı, prefabrike olarak yapılan kazı evinin kapalı alanının yaklaşık 600 metrekare olması planlanıyor.
Bakanlığımız ve yerel kurum ve kuruluşların da desteğiyle inşa edilen ve 2016 yılı kazı sezonuna yetiştirilmesi planlanan kazı evinde, 40-50 kişiye hizmet verebilecek şekilde öğrenci ve araştırmacı odaları, çalışma salonu, laboratuvar, depo gibi birimler de yer alıyor.
Kazı evinin hizmete girmesiyle Bakanlar Kurulu kararı ile devam eden kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının daha iyi koşullarda, bilimsel açıdan kurumsallaşarak yılın en az 5-6 ayı devam etmesi öngörülüyor.
Böylece anılan antik kentle ilgili olarak çalışmaların daha hızlı ve verimli bir şekilde yürütülmesi planlanmakta olup, kazı evinin aynı zamanda ulusal ve uluslararası çalıştayların yapılabileceği bir araştırma merkezi haline gelmesi de hedefleniyor.
 
 
Kazı evi dışından görünüm
 
Kazı evi içinden görünüm