KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Euromos Antik Kenti Kazıları Kazı Evine Kavuşuyor

Muğla İli, Milas İlçesi Euromos Antik Kenti’nde Bakanlığımız ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi adına Yrd. Doç. Dr. Abuzer KIZIL başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları için ihtiyaç duyulan donanımlı bir kazı evinin inşasında son aşamaya gelindi.
Milas'a 12 km. mesafede yer alan Euromos Antik Kenti’nin kuzeyinde, 3. derece arkeolojik sit içinde inşası süren ve bağış yoluyla önce Maliye Hazinesine, arkasından Bakanlığımıza tahsis edilen yaklaşık 7 dönümlük bir arazi üzerine tek katlı, prefabrike olarak yapılan kazı evinin kapalı alanının yaklaşık 700 metrekare olması planlanıyor.
Bakanlığımız ve yerel kurum ve kuruluşların da desteğiyle inşa edilen kazı evinde, 40-50 kişiye hizmet verebilecek şekilde planlanan öğrenci ve araştırmacı odaları, çalışma salonu, laboratuvar, depo gibi birimler de yer alıyor.
Kazı evinin hizmete girmesiyle Bakanlar Kurulu kararı ile devam eden kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının daha iyi koşullarda, bilimsel açıdan kurumsallaşarak yılın en az 5-6 ayı devam etmesi öngörülüyor.
Böylece antik kentle ilgili çalışmaların daha verimli ve sonuç alınabilir nitelik kazanması planlanmakta olup, kazı evinin aynı zamanda ulusal ve uluslararası çalıştayların yapılabileceği bir araştırma merkezi haline gelmesi de hedefleniyor.