KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Valparaiso Üniversitesi Brauer Sanat Müzesi Yetkililerinin Ülkemizi Ziyareti

Bakanlığımızın son yıllarda yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmış ülkemiz kökenli eserlerin iadesi kapsamında almış olduğu başarılı sonuçlar ilgiyle takip edilmektedir. Ülkemizin bu çabası neticesinde yurt dışında bulunan kişi ve kurumlar elinde bulundurdukları Türkiye kökenli eserleri kendi rızaları ile iade etmektedirler.
 
Bunun son örneği ABD’nin Indiana Eyaletindeki Valparaiso Üniversitesi, Brauer Sanat Müzesi koleksiyonunda bulunan Sardis Kökenli 2 adet mezar stelidir.
 
15 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen bir törenle Bakanlığımız ile Brauer Sanat Müzesi yetkilileri arasında eserlerin ülkemize iadesi amacıyla “Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır. Söz konusu eserler ülkemize getirilecek ve uygun görülecek bir müzede muhafaza altına alınacaktır.
 
Müze yetkililerinin iyi niyetli yaklaşımları Bakanlığımız tarafından memnuniyetle karşılanmış ve karşılıklı işbirliğinin arttırılması amacıyla adı geçen üniversiteye bağlı Brauer Sanat Müzesi yetkileri ülkemize davet edilmiştir. 
 
Brauer Sanat Müzesi Müdürü ve uzmanlardan oluşan 4 kişilik heyet Ankara, Nevşehir ve İstanbul programları kapsamında 20 Mayıs’ta Genel Müdürlüğümüze nezaket ziyaretinde bulunmuştur.