KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Karkamış Arkeopark Projesi Toplantısı Gaziantep’te Gerçekleştirildi

Gaziantep’in Karkamış İlçesi yakınında, Yakındoğu Arkeolojisi’nin en önemli yerleşimlerinden birisi olan Karkamış Antik Kenti’nde Prof. Dr. Nicolo Marchetti başkanlığında 2011 yılından bu yana devam eden kazı, restorasyon ve koruma çalışmaları kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan arkeopark projesine  ilişkin   ilgili kurumların yer aldığı geniş katılımlı bir toplantı  gerçekleştirilmiştir.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde 06.05.2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, Prof. Dr. Nicolo Marchetti tarafından hazırlanan projeye ilişkin ilgili kurumların görüşleri alınarak bundan sonraki süreç için bir yol haritası belirlenmiştir. Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan arkeopark projesinin yeniden revize edilerek arkeolojik alan içindeki sınır fiziki güvenlik sistemi projesi yeni arkeopark projesine entegre edilerek Kazı Başkanlığınca hazırlanmasına karar verilmiştir.

Ayrıca aynı heyet ile birlikte Karkamış Antik Kenti’nde  yerinde inceleme yapılarak gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. 
 
Karkamış Antik Kenti Orthostatlar
 
 
Karkamış Antik Kenti
 
 
Roma Yolu