KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Çanakkale Savaş Alanı” Temalı “The Anzac Battlefıeld Landscape of War And Memory” Başlıklı Sergi Avustralya’da Açıldı

“Çanakkale Savaş Alanı” temalı ve “The Anzac Battlefield Landscape of War and Memory” başlıklı serginin açılışı, Avustralya’nın Melburn kentinde Shrine of Remembrance'da (ANZAC Abidesi) Türkiye'nin Canberra Büyükelçisi Reha Keskintepe, Başkonsolos Mehmet Küçüksakallı, Gazi İşleri, Spor ve Turizm Eyalet Bakanı John Hamdi Eren, Viktorya Muharip Gaziler Derneği (RSL) Başkanı E. Tümgeneral David McLachlan, üst düzey yetkililer, Melburn Üniversitesi görevlileri ve basın mensuplarının katılımıyla yapılmıştır.
 
Çanakkale’de savaşan ve Anzaklar olarak adlandırılan bu askerler  ile Türk askeri arasında uyanan karşılıklı saygı, sevgi ve sempati savaş alanlarında bugüne kadar görülmemiş bir olay olarak tarihe geçmiştir.
 
Çanakkale Kara Savaşları’nın 100.Yılı vesilesiyle “Anzak Savaş Alanı Üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Ortak Tarihsel ve Arkeolojik Araştırması” (JHAS) projesi ve Anzak 100. yıl faaliyetleri çerçevesinde Melburn Üniversitesi ve Anzak Abide Yönetimiyle işbirliği içinde Çanakkale Savaş Alanında yapılan kazılarda elde edilen objelerin teşhir edildiği bu sergide Çanakkale Deniz Müzesi’nde yer alan Osmanlı ve Anzac askerlerine ait mataralar, yemek kapları, çatal kaşık gibi çeşitli objelerin yanı sıra üzerinde Atatürk’ün El Yazısı Bulunan İngiliz Mantar Şapka ve 41. Piyade Alayı’na ait Zafer Kurdelesi yer almaktadır.
 
İki millet arasında karşılıklı savaşmış olmalarına rağmen büyük bir bağ oluşmasına sebep olan Çanakkale Savaşı’nın anlatıldığı ve hem Avustralyalılar hem de orada yaşayan Türk vatandaşları için manevi açıdan öneme sahip bu sergi 31 Ağustos 2015 tarihine kadar gösterime sunulacaktır.