KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye'nin ilk Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü Kuruldu

Türkiye’nin ilk Arkeoloji Bilimleri Enstitüsü Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de “2015/7309 Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Bağlı Olarak Arkeoloji Enstitüsü Kurulması Hakkında Karar” ile Denizli’de kuruldu.
 
Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü görevine, Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek getirildi.
 
 
Türkiye'deki kazıların yabancı ülkelerdeki Arkeoloji Enstitüsü üzerinden yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Celal Şimşek, "Ülkemizde yabancılar kazılarını bu güne kadar Almanya, İngiliz ve Amerika'daki  Arkeoloji Enstitülüleri üzerinden götürüyordu. Artık bu Denizli'deki Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü üzerinden yürütülecek. Uluslararası alanda da önemli çalışmalar yapılacak" dedi.
 
Önümüzdeki akademik yıl açılacak olan Arkeoloji Enstitüsü’nde, Türkiye’de arkeoloji dalında çalışma yapacakların yüksek lisans ve doktora imkanını bulabileceği bir yer olacak. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Denizli’nin yeni açılacak Arkeoloji Enstitüsü için en uygun mekan ve coğrafi şartlara sahip olduğunu, bu şartların bu alanda bilim adamı olarak çalışmak isteyen kişiler için büyük bir şans ve ayrıcalık olacağını ifade etti.
 
Kültür Varlıkları ve Genel Müdürlüğü olarak, kurulan Arkeoloji Enstitüsü’nün çalışmaları için başarılar diliyoruz.