KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Topkapı Sarayı Müzesi’nde “Bir Taşım Keyif-Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü Adlı Sergi Açıldı

“Bir Taşım Keyif: Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” başlıklı sergi 17 Şubat 2015 tarihinde, Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar Bölümü’nde Sayın Bakanımız Ömer Çelik’in katılımıyla teşhire açılmıştır.
 
Topkapı Sarayı Müzesi ile Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen serginin açılışında Sayın Bakanımız; Türk kahvesinin, yalnızca yeme içme kültürünün değil, sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu vurgulamış, kökleri 16. yüzyıla dayanan Türk kahvesi kültürünün, kendine has pişirme tekniği ve sunumunun yanı sıra etrafında şekillenen gelenekleriyle de kültürün çok önemli bir parçası olduğunu dile getirmiştir.
 
Ayrıca Sayın Bakanımız Türk kahvesinin kültürel miras olarak değerini ve önemini yurtiçinde ve yurtdışında daha iyi anlatabilmek amacıyla 2013 yılında "Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneğinin" UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne alınmasını sağladıklarını hatırlatmıştır.
 
Aralarında Ressam Hoca Ali Rıza’nın kahve ile ilgili çizimlerinin ve cezve, fincan, zarf gibi Türk Kahve Kültürümüzü yansıtan objelerin teşhir edildiği ve çoğunluğu Topkapı Sarayı Müzesi eserlerinden oluşan bu sergide İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Çinili Köşk,  İznik Arkeoloji Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra özel müze ve koleksiyonerlere ait toplam 685 eser sergilenmektedir.
 
Bugüne kadar Türkiye'de kahveyle ilgili açılan en kapsamlı sergi olma özelliğinde olan bu sergiyi 15 Haziran 2015 tarihine kadar Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar Bölümü’nde görmek mümkün olabilecektir.