KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Aizanoi Antik Kentinde Çevre Düzenleme Çalışmaları

Aizanoi Antik kenti, kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasından sonra çevre düzenleme projesiyle yeni yüzüne kavuşuyor ve canlılık kazanıyor.
 
UNESCO Dünya Miras Listesi Geçici Listesine 2010 yılında giren Aizanoi Antik kentinde, ziyaretçilere kolaylık sağlayacak mimari birimlerin olmaması sebebiyle, Bakanlığımız ve Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğümüz, korunması yaşatılması ve ziyaretçilere kolaylık sağlamak amacıyla, 2012 yılında bir proje hazırladı ve bu projeye ilgili koruma kuruluda uygun görüş verdi.
 
2014 yılı sonunda kamulaştırma çalışmalarına hız verildi,28 Kasım2014 tarihinde ihale işlemleri tamamlandı ve 8.12.2014 tarihinde sözleşme imzalanarak çevre düzenleme çalışmalarına başlandı.
 
Türkiye’mizin görülmeye değer kültürel miraslarından biri olan Aizanoi 1824 yılında Avrupalı gezginlerce yeniden keşfedilmiş ve kalıntıları günümüze kadar sağlam şekilde gelmiş en büyük Roma Kentlerinden biridir.
 
Bu kentin en büyük özelliklerinden biri Zeus Tapınağı, Stadyum, Tiyatro kompleksi ve borsanın dünyada ilk örneklerini bünyesinde barındırmasıdır.