KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Manevi Yüzümüz Olan Kutsal Emanetlerde Restorasyon Faaliyetleri Başlıyor!

Pakistan’ın en kalabalık eyaletlerinden olan Pencap Eyaleti’nin Başkenti olan Lahor’da bulunan ve İslam medeniyetinin mimariye aks eden yüzünü temsil eden Badşahi Camii’nde bulunan kutsal emanetlerin, restorasyon sonrası sergilenebilmesi için proje çalışmalarına başlandı.
 
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın Başkanlığı’nı yaptığı, talebin ise Pencap Hükümeti Evkaf Bakanlığı tarafından geldiği, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanlarından oluşan bir heyet 18–23 Kasım 2014 tarihinde Pakistan’ın Pencap Eyaleti Lahor Şehrinde incelemelerde bulunmuşlardır. Badşahi Camii’nde bulunan Hazreti Muhammed, Hazreti Ali ve Hazreti Fatimaya ait olan kutsal emanetlerin durumunu yerinde tespit etmek, muhafaza ve teşhir işlemlerini değerlendirmek ve çağdaş müzecilik anlayışına uygun sergileme tekniklerinin araştırılması için incelemelerde bulunmuşlardır.
 
Sergilenmesi düşünülen kutsal emanetler arasında, Peygamber Efendimize ait sarık, hırka, sandalet ve asası ile Hazreti Ali ve Hazreti Fatima’ya ait emanet eserler bulunmaktadır.
 
Yapılan bu incelemeler sonucunda, kutsal emanetlerin sergilemeye çıkarılmadan önce onarım ve koruma çalışmalarının, teknik analizlerinin yapılabilmesi için aynı alanda yer alan revakların bir bölümünde restorasyon ve konservasyon laboratuvarının kurulması ve yeni galerinin onarımı ve sergi salonuna dönüştürülmesine yönelik gerekli analiz ve proje çalışmalarına başlanılmıştır.
 
Dünyanın dört bir yanına yayılan İslamiyet kendi yapısını farklı kültürlere nakşederken, inancını farklı kültürlerle birleştirmeyi ve İslam medeniyetinin sanatlı mimarisini ortaya çıkarmayı başarmıştır, işte bu başarının en önemli göstergesi niteliğinde olan Badşahi Camii’nde bulunan kutsal emanetlerle ilgili onarım, koruma ve sergi salonuna dönüştürme faaliyetleri kültürel mirasımızın korunma iradesi ve bilincinin en önemli göstergesi niteliğindedir.
 
Badşahi Camii’nde kutsal emanetlerin sergilenmesiyle ilgili analiz ve proje çalışmalarına hızla başlanmış, bu faaliyetlerle ilgili Pencap Hükümeti Evkaf Bakanlığı, yapılan bu başarılı girişimden dolayı TİKA’ya ve Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ve inceleme gezisine katılan teknik heyete yapılan işbirliği nedeniyle memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.
 
 
 
 

Lahor Badşahi Camii ve  Mevcut Sergileme Salonu
 
 
 

Yeni Sergileme Yapılacak Galeri, iç ve dış görünümü