KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa Müzesi Ziyaretçisiyle Buluşmak için Gün Sayıyor

Kültür ve inançlar şehri olan Şanlıurfa, ülkenin en büyük müzesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Şanlıurfa İli’nde bulunan mevcut müze binasının depo ve sergileme alanları açısından yetersiz hale gelmesi ve Haleplibahçe kazılarında ortaya çıkarılan mozaiklerin yerinde korunması için çağdaş müzecilik anlayışına uygun yeni bir müze binasının yapılması kararı üzerine 196.000 m² alana sahip Haleplibahçe Mevkiinde 57.000 ² alan üzerinde bir müze inşaa edilmiştir. 13.100 m² kapalı sergileme alanı, 1.800 m²  yeme-içme mekanı ve ticari mekanlar, 6.000 m² depo alanları olmak üzere 29.180 m² toplam kapalı alana sahip müzenin teşhir-tanzim  çalışmalarında son noktaya gelindi. Haleplibahçe’de çıkan ve M.S. 5-6. Yüzyıllara tarihlenen mozaiklerin konservasyonu yapılarak sergileneceği Haleplibahçe Mozaik Müzesi ise 3500 m² oturum alanına, 4500 m² kapalı alana sahip.
 
Çeşitli kazılardan çıkan yaklaşık 70.000’i bulan eser sayısıyla önemli müzelerden biri olan Şanlıurfa Müzesinde 10.000 eserin sergilenmesi planlanmakta. Ayrıca Dünyanın en eski ve en büyük inanç merkezi olduğu anlaşılan Göbeklitepe’de çıkarılan 700 adet eserin de müzede sergilenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmekte. Müze teşhir-tanzim çalışmalarında çeşitli vitrin sergilemelerinin yanı sıra gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve tarihi değerleri daha anlaşılabilir kılmak amacıyla Fırat Havzası, tarih öncesi devirlere ait insanların avcı, toplayıcı yaşamı ile tarımsal üretim, ölüm inanışı ve ticaret gibi sosyal olgulara da yer veren canlandırmalar yer almakta.
 
Şanlıurfa Müzesi’nin sadece önemli arkeolojik eserlerin sergilendiği bir mekan olmaktan öte, kafeterya, çocuk oyun alanı, hediyelik eşya satışı gibi sosyal mekanlarla birlikte çevresindeki yeşil alan bandıyla Şanlıurfa halkı için önemli bir sosyal mekan olması beklenmekte. Müzenin teşhir-tanzim çalışmalarının da tamamlanmasıyla 2015 yılında ziyaretçisiyle buluşması mümkün olabilecek.
 
 
 
 
Şanlıurfa Müzesi
 
 

Haleplibahçe Mozaik Müzesi