KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Kültür Turizminin Yıldızı Oluyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Edirne Yeni Saray’da başlattığı çevre düzenleme projesi ile Edirne kültür turizminden hak ettiği payı alacak
 

Edirne Sarayı ya da Saray-ı Cedid-i Amire, şehir merkezinin dışında kuzeyde Tunca nehrinin batısında çok geniş bir avlak ve orman içinde, yaklaşık 3 milyon metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Edirne Sarayı ya da Saray-ı Cedid-i Amire (Yeni Saray)  İstanbul’daki Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı’nın en büyük sarayıdır. Saray beş ana meydan ve bu meydan içinde bulunan yapılardan oluşuyordu.  Ancak günümüze sarayın oldukça küçük bir kısmı ulaşabilmiştir.
 
İlk etapta çevre düzenlemesi Cihannüma Kasrı, Saray Mutfağı, Şehitlik, Kum Kasrı ve Kum Hamamı ile Su Maskemi gibi kısmen bugüne kadar gelebilmiş anıtsal yapıların çevresinde gerçekleştirilecektir.
 
Çevre Düzenleme Projesi alanın korunmasını ve uzun vadede aslına uygun olarak ihyasını amaçlamaktadır. Bu çerçevede, Kazı Başkanlığı’nın uygun görüşleri doğrultusunda, otopark, bilet gişesi, güvenlik, tuvaletler ile restorasyon çalışmaları tamamlanan Saray Mutfakları bölümünde kafeterya ve hediyelik eşya satış birimlerinin proje kapsamında yapılması planlanmaktadır.
 
Çalışmaların tamamlanması ile Edirne Yeni Sarayı’nın giriş çıkışı kontrol altına alınacak ve Edirne Türkiye’deki kültür turizmi turlarından hak ettiği payı alacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adalet Kasrı
 
 
 
 
 
Babbüsade (Ak Ağalar Kapısı) ve Cihannüma 
 
 
 
 
 
Mutfaklar (Matbah-ı Amire)
 
 
 
 
 
 
Fatih Köprüsü’nden Cihannüma ve Kum Kasrı
 
 
 
 
 
 
Kum Kasrı Hamamı ve Adalet Kasrı