KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Perge kazılarından 1800 yıllık eserler

Antalya İli, Perge Antik Kenti’nde Antalya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında sürdürülen kazılar kapsamında, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarılan Çıplak Erkek Heykeli (Dioskur ?) ve Kadın Başı, Perge’nin sanatsal zenginliğini bir kez daha gözler önüne serdi.
 
Son dönem kazıları kapsamında ortaya çıkarılan eserlerden ilki olan ve ince taneli beyaz mermerden yapılmış başı, sağ kolu dirseğinden, sol kolu bileğinden, sağ bacağı kalçasından, sol bacağı ise diz kısmından itibaren kırık ve noksan olan Çıplak Erkek Heykeli (Dioskur ?) İ.S. 2. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Sol omuzunda duran giysisi arkadan gelip, dirsekten bükülü sol kola dolanarak aşağıya sarkmakta olan eserin, sol omzunda düğüm yapan kalın elbise tomarı üzerinde madalyon şeklinde, büst biçimli bir kabartma bulunmaktadır.
 
Heykelin kaidesi üzerinde sağ ve sol ayaklar ile sol ayağın yanındaki kütüğün bir kısmı görülmektedir. Ayak parmaklarının muhtelif yerlerinde kırık ve noksanlıklar bulunmaktadır.
 
Yine 2014 ılı kazıları kapsamında son günlerde ortaya çıkarılan bir başka eser de mermerden yapılmış kadın başı oldu. Saç ve yüz detayları belirgin olan eserin, derin matkap kullanılarak işlenmiş kıvrık saçlarının ön kısmı başörtüsü altından görülebilmektedir. Saçları üzerinde meyvelerden oluşan bir çelenk taşıyan eser, ağır ve kalın göz kapakları,  yuvarlak göz bebekleri, ince uzun düzgün burnu, tok çenesi, dolgun yüz yapısı belirgin şekilde tasvir edilmiştir.
 
Burnunun uç kısmında, dudak ve çene çevresinde ve muhtelif yerlerinde kırık ve noksanları bulunan baş üzerinde kahve renkli kalker tabakası görülmekte olan eserin, boyun kısmından aşağısı kırık ve noksan olup, M.S. 2. Yüzyılın sonu, 3. yüzyılın başına tarihlendirilmektedir.
 
Her iki eserin yapılacak temizlik ve konservasyon çalışmaları sonrasında Antalya Müzesi Müdürlüğünde sergilenmesi öngörülmektedir.
 
 
 

Çıplak Erkek Heykeli (Dioskur ?) (M.S. 2. yy)
 
 

Kadın Başı  (M.S. 2-3. yy)