KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Teos Ören Yerinde Çevre Çalışmaları Tamamlandı

İzmir İli, Seferihisar İlçesi, Sığacık Mahallesi’nde yer alan antik liman kenti Teos, İzmir’in yaklaşık 60 km. güneybatısındadır. Kent, Isthmos adı verilen küçük bir yarımada üzerinde kurulmuş ve gelişmiştir. Teos Arkeoloji Kazıları ile arkeolojik kazı, belgeme ve restorasyon çalışmalarının yanı sıra Teos Antik Kenti’nin bir bütün olarak ele alınıp açık hava müzesine dönüştürülmesini hedeflenmektedir. Ayrıca antik kentte Dionysos Tapınağı, Bouleuterion ve Antik Liman gibi yapıların kazı ve restorasyonlarının gerçekleştirilerek bölgenin turizm potansiyelinin arttırılması, bu yapıların toplumun eğitim ve kültürel yaşamına katılması amaçlanmaktadır.
 
Teos Ören Yerine yönelik olarak Kazı Başkanlığınca hazırlanan projeler doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce  “Teos Ören Yeri Çevre Düzenlemesi İşi”nin uygulama çalışmalarına 27.08.2012 tarihinde yer teslimi yapılarak başlanılmıştır. 1.249.324,23 TL ödeneği Genel Müdürlüğümüzce karşılanan iş 2014 Haziran ayında tamamlanmıştır.
 
Çevre Düzenleme İşi kapsamında;  giriş meydanı, otopark alanı, müze-depo yapısı, kafeterya, tuvaletler, güvenlik ünitesi, bilet satış gişesi, ahşap travers döşemeli gezi güzergâhı, seyir ve dinlenme terasları, bank, çöp kutusu, bayrak-flama direkleri ve kameralı güvenlik sistemi ile çevre ihata sistemleri yapımı gerçekleştirilmiştir. Tamamlanan çevre düzenlemesiyle Teos Antik Kentinde daha sağlıklı ve etkin ziyaret olanağı sağlanmıştır.
 
 
Uygulamadan bazı örnekler
 
 
  • Teos Ören Yeri
  • Teos Ören Yeri
  • Teos Ören Yeri
  • Teos Ören Yeri
  • Teos Ören Yeri
  • Teos Ören Yeri