KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Zadar’da Sualtı Kültürel Mirası Bölgesel Toplantısı Yapıldı

Sualtı Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi'nin onay ve uygulama sürecinin Güneydoğu Avrupa ülkelerince değerlendirilmesi amacıyla Hırvatistan'ın Zadar kentinde bulunan Uluslararası Sualtı Arkeolojisi Merkezi'nde (ICUA) 30 Eylül-1 Ekim 2014 tarihlerinde  Bakanlığımızın da temsil edildiği bir toplantı gerçekleştirilmiştir. 
 
Ülkemizin taraf olmadığı Sözleşme kapsamında, toplantıya ülkemiz dışında Almanya, İtalya, Hırvatistan, Makedonya, Slovenya, Arnavutluk, Romanya, Sırbistan, Karadağ ve Güney Kıbrıs Rum Kesiminden katılım sağlanmıştır.
 
UNESCO Venedik Ofisinin organizasyonu ile gerçekleştirilen toplantıda; katılan ülke temsilcilerinin çalışma ve deneyimleri doğrultusundaki paylaşımları ile çözüm gerektiren konulara ilişkin  bilgi alışverişinde bulunulmuştur.
 
Bakanlığımız ile birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından da katılım sağlanan toplantıda öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Harun ÖZDAŞ tarafından, başkanlığında yürütülen sualtı araştırmalarına yönelik bir de sunum yapılmıştır.
          
Sözleşme sekretaryasını yürüten Ulrike GUERİN yönetiminde yapılan toplantıda, ICUA direktörü Luka BEKİC ile UNESCO Venedik Ofisinden Matteo ROSATİ de hazır bulunmuştur. Toplantı kapsamında ICUA restorasyon ve konservasyon laboratuarları da katılımcılara tanıtılmıştır.