KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Dalış Eğitimleri Başarıyla Tamamlandı

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) ile Genel Müdürlüğümüz arasında yapılan protokol gereğince sualtı arkeolojisi ve tamamlayıcı dalış eğitimleri  yapılan sertifika töreniyle sona erdi.
 
İzmir’in Urla İlçesinin ev sahipliğinde dalış yetenek ve lisansına sahip 9 uzman personel  niteliklerin arttırmak amacıyla 18 Eylülde başlayan eğitimlerinde sualtında kazı ve araştırma teknikleri, temel ilk yardım, yön bulma, arama kurtarma, gece dalış gibi alanlarda eğitimler verildi.
 
Dalış eğitimleri veren ANKÜSAM 2006 yılında kurulmuş ve bu tarihten itibaren kurumsallaşma sürecine girmiştir.
 
Urla’da Limantepe de sualtı kazı çalışmalarının  en önemli hedefi, yerleşmenin Tunç çağı limanının tespit edilmesidir. Bu hedefe ulaşmada  verilen dalış eğitimleri ile uzman personelin hızlı ve verimli çözüm üretmesi amaçlanmıştır.
 
26 Eylül tarihinde İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Prof. Dr Hayat Erkanal, Doç. Dr Vasıf Şahoğlu ve eğitimde görevli ANKÜSAM ve Limantepe kazıları görevlilerinin katılımıyla sertifika  töreni düzenlenmiş ve verilen eğitimlerle kazı çalışmalarına hızlı ve verimli çözüm üretebilen uzman personel kazandırılmıştır.