KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Kutsal Mekanlar” Sergisi

 
Belçika’nın Anvers şehrinde bulunan MAS (Museum  Ann de Stroom)’ da,  18 Eylül 2014 tarihinde “Kutsal Mekanlar” adlı sergi gösterime sunulmuştur.
 
 
Belçika Büyükelçimiz Mehmet Hakan Olcay, Anvers Konsolosu Mustafa Kemalettin Eruygur ile Kültür ve Turizm Ataşesi Murat Alıcıgüzel’in de aralarında bulunduğu pek çok Türk vatandaşı, yerel yöneticiler ve diğer dinlere mensup topluluğa hitaben sergi sorumlusu, MAS Müzesi Müdürü ile Anvers Belediye Başkan Yardımcısı’nın açılışta yaptıkları konuşmaları müteakip 3 dinin yerel temsilcileri sahneye davet edilerek hoşgörü mesajı verilmiştir. 
 
 
Sergiye ülkemiz Topkapı Sarayı Müzesi’ne ait 17. yüzyıldan kalma altın yaldızlı anahtar ile kelime-i tevhid, Sultan İbrahim’in ismi ve 1056 tarihinin kabartma olarak yazılı olduğu altın yaldızlı kilit ile katılım sağlamıştır.
 
 
3 dinin mensuplarının dini vecibelerini yerine getirirken kullandıkları objeler, hac farizasının yerine getirilişi ve hac dönüşünde getirilen hediyelerden oluşan sergi 18 Ocak 2015 tarihine kadar ziyarete açık kalmıştır.
 
Sergiyi, 86.759 kişi ziyaret etmiştir.