KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kayalıpınar 2014 Kazılarında Önemli Buluş

Sivas İli Yıldızeli İlçesi, Kayalıpınar’da bu yıl Bakanlığımız ve Almanya Marburg Philipps Üniversitesi adına Doç. Dr. Vuslat Müller-Karpe başkanlığında yürütülen kazılarda ele geçen bir tablet Anadolu arkeolojisine yeni bir kent ismi daha kazandırdı.  Kazılarda bulunan Hititçe çivi yazılı bir tablette Kayalıpınar ören yerinin eski isminin SAMUHA olduğu bilgisine ulaşıldı.
 
Şimdiye kadar kazı yapılan Hitit yerleşmelerinden sadece beşinin eski adı bilinmekte olup, Kayalıpınar’ın eski adının Samuha olarak belirlenmesi bu alandaki önemli bir buluş olarak değerlendiriliyor. 
 
M.Ö. II. binde Anadolu’daki en önemli kentlerden biri olduğu öngörülen, SAMUHA'nın isminin, Boğazköy’de bulunan yazılı kaynaklarda çok sık geçtiği bilinirken, Türkiye’de bulunan en eski yazılı belgeler olan ve Kültepe’de ele geçen Eski Asur dilindeki çivi yazılı tabletlerde de Samuha’dan bahsediliyor.
 
Asurlu tüccarların ticaret yaptığı ufak bir pazar yeri (Vabartum) olan Samuha, daha sonra gelişerek M.Ö. 18. yüzyılda önemli bir ticaret merkezi (Karum) haline gelmişti. Kayalıpınar’da bu devirden kalma yazılı belgeler de bulunurken, bu yıl yapılan kazılarda Eski Asur dilinde yazılmış, Anadolulu bir tüccara ait tabletin ortaya çıkması heyecan verici bir keşif olarak kabul ediliyor.
 
Yine Hitit Krallığı devrinde de (M.Ö 17.-13. yüzyıl) önemli bir şehir olanSamuha'da Hitit Kralı Telepinu’nun  (~M.Ö.1500) resmi bir depo inşa ettirdiği yazılı kaynaklardan öğrenilebilirken,
 Hitit büyük Krallarının, ülkeyi yönettikleri Krallık merkezi olan Samuha'ya M.Ö.14. yüzyılda büyük Kral Tuthaliya’nın saray halkıyla birlikte geldiği ve ülkeyi buradan yönettiği, hatta Samuha’da öldüğü biliniyor.
 
Kral Tuthaliya'nın oğlu I. Suppiluliuma’nın da birçok sefere Samuha’dan çıktığı, o zamanlar Hitit Krallığı’nın çok gelişerek firavunların hüküm sürdüğü Mısır’la birlikte eski dünyanın en kuvvetli devletlerinden biri olduğu biliniyor.
 
 
 
 
 
Hitit Çivi yazılı tablet - Kayalıpınar 2014