KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Topkapı Sarayı Müzesi Saray Mutfakları Sergi Salonu Açılış Töreni

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Topkapı Sarayı Müzesi “Saray Mutfakları Sergi Salonu” nun açılışını yaptı.
 
Topkapı Sarayı Saray Mutfakları Sergisi saat 14’de ziyaretçilere açıldı. Açılışı yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, insanoğlunun kolektif yaşama mecbur kaldığı ilk zamanlardan günümüze değin uygarlık tarihinde yer almasının en önemli unsurunun verdikleri hizmetler ve sağladıkları fayda olduğunu vurguladı.
 
İstanbul ve Topkapı Sarayı’nın tarihsel önemine değinen Bakan Çelik, Topkapı Sarayı’nın bir eğitim merkezi olmasına da dikkat çekti. Mekânları anlamlı kılan o mekânlarda yaşayanlardır ifadesini kullanan Bakan Çelik insani ihtiyaçların Saray Mimarisini şekillendirmiş diyerek Topkapı Sarayı’ndaki ihtişamın ihtiyaçlar sonucu oluştuğunu belirtti.

Saray Mutfağı Osmanlı İmparatorluğu’nun gelişme ve büyümesine yardımcı olmuş saray ileri gelenlerinin sofra etrafında toplanarak sosyal bir hareketliliği meydana getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilen Saray Mutfakları 1942–1944 yılları arasında kapsamlı onarım görmüş ve sergi mekânı olarak kullanılmıştır. Bugün açılışı yapılan Topkapı Sarayı Müzesi Mutfaklar Bölümü saray mutfağı ile günümüz mutfağı arasında kıyas yapılmasına fırsat veren önemli bir kültürel etkinliktir.