KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Sultan II. Abdülhamid’in 25. Cülus Hediyeleri” Sergisi Teşhire Açıldı

“Sultan II. Abdülhamid’in 25. Cülus Hediyeleri” başlıklı sergi 17 Eylül 2014 tarihinde, Yıldız Sarayı Kaskat Köşkü’nde Sayın Bakanımız Ömer Çelik, Sayın Başbakanımızın eşi Sayın Sare Davutoğlu,Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Sayın Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu ile Genel Müdürümüz Abdullah Kocapınar’ın katılımıyla teşhire açılmıştır.
 
Yıldız Sarayı Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen serginin açılışında Sayın Bakanımız; Osmanlı İmparatorluğu’nun küresel güçler tarafından paylaşıldığı ve zorlu günlerin yaşandığı bir dönemde Devlet-i Aliyye’nin başına geçen Sultan II. Abdülhamid’in, göreve geldiği dönemin koşulları içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmiş; zayıflayan bir devletin içerisinde bir siyasi deha olarak devletin ayakta kalmasını ve tüm mükellefiyetlerini yerine getirmesini sağlamış önemli bir devlet adamı olduğunu vurgulamıştır.
 
Ayrıca Sayın Bakanımız, Sultanın tahttan indirildikten sonra oluşturulan komisyonlar vasıtasıyla çeşitli kurumlara dağıtılan eserlerin, tarihsel gerçekliğine uygun olarak orijinal mekanı olan Yıldız Sarayı’nda sergilenmesinin önemine de değinmiştir.
 
Aralarında, kapak tepeliği II. Abdülhamid’in büstü şeklinde yapılmış Vazo, Hamidiye Camii Anahtarı, Telgraf Direği Modeli, III. Ahmet Çeşmesi Maketi, Murassa Abanoz Baston, Padişah Portlerinin yer aldığı 32 adet fincan gibi hediyelerin olduğu Yıldız Sarayı ile Topkapı Sarayı Müzesi’ne ait toplam 49 adet eserin teşhir edildiği sergi, 17 Ekim’e kadar 9:00-18:00 saatleri arasında Yıldız Sarayı Kaskat Köşkü’nde gezilebilecektir.