KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Arkeolojik Kazılar Başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:- "Bakanlığımız kazı çalışmalarına 2013 yılında yaklaşık 43 milyon lira ödenek aktardı. Barındırdığı kültürlerle 'medeniyetlerin beşiği' olarak adlandırılan Anadolu'da geçmişin izlerinin ortaya çıkarılması için yapılan kazı ve araştırma sayısının bu yıl 516'dan 570'e yükselmesi öngörülüyor. Kazılara ayrılan kaynağın da aynı oranda artmasını planlamaktayız"- "Kazı çalışmaları ile her yıl ortalama 4 binin üzerinde eser, bakanlığa bağlı müzelerin envanterine kaydediliyor"- Bakan Çelik, Yozgat-Kuşaklı Höyük, Afyon-Amorium, Nevşehir-Sofular, Kars-Ani Harabeleri, Manisa-Gölmarmara, Eskişehir-Kanlıtaş Höyüğü'nde, Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak kararla çalışmaların daha kapsamlı olacağını, kazı ve koruma çalışmalarına başlanacağını bildirdi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, kazı çalışmalarına 2013'te yaklaşık 43 milyon lira ödenek aktarıldığını belirterek, "Barındırdığı kültürlerle 'medeniyetlerin beşiği' olarak adlandırılan Anadolu'da geçmişin izlerinin ortaya çıkarılması için yapılan kazı ve araştırma sayısının bu yıl 516'dan 570'e yükselmesi öngörülüyor. Kazılara ayrılan kaynağın da aynı oranda artmasını planlamaktayız" dedi. Anadolu'da asırlar önce adım adım kurulan ve zamanın toprakla örttüğü medeniyetler için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile akademik kadrolar yine işbaşında… İnsanlık tarihi için bilim yoluna baş koyan eller geçmişi gün yüzüne çıkarmak için var gücüyle çalışıyor.
 
Üniversitelerde akademik yılın sona ermesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Türkiye'nin dört bir tarafında yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları da yeniden başladı.
 
Arkeolojik kazı çalışmalarının başlamasına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bir bilim dalı olarak hem somut tarihi mirasa paha biçilemez katkılarda bulunan hem de binlerce yıl öncesini bugüne taşıyarak günümüz insanına düşünce dünyasında farklı kapılar açan arkeolojik kazıların, tartışmasız bir öneme sahip olduğunu söyledi.
 
Sadece Anadolu'da bir tek höyükte temsil edilen medeniyetlerin, ne kadar büyük bir mirasın üzerinde oturulduğunu çok net şekilde gözler önüne serdiğini anlatan Çelik, "Bu büyük medeniyet silsilesinin, bu medeniyet mirasının varisleri olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.
 

"Bu miras geçmişe ait mesele olarak görülemez"
 
Bu mirasın sadece geçmişe ait bir mesele olarak görülemeyeceğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:
 
"Kültürel mirasa sahip çıkmak, bir görev olmanın, bir tercih olmanın ötesinde bugünümüz ve geleceğimiz için bir zorunluluk. Bu mirası koruma irademiz sürekli gelişen bir eylem olarak devam edecek ve kültürel bir hassasiyetten çok daha fazlası, bizim için temel bir siyasal eylem olacak.
 
Kültürel mirasa etkin, canlı ve dinamik bir mesele olarak yaklaşılmalı, o açıdan değerlendirilmeli. Kültürel mirası cansız bir vakıa olarak görmek büyük bir yanılgı olur. Geçen yıl, Türkiye genelinde 516 kazı ve araştırma çalışması yürütülürken, Bakanlığımız kazı çalışmalarına 2013 yılında yaklaşık 43 milyon lira ödenek aktardı. Barındırdığı kültürlerle 'medeniyetlerin beşiği' olarak adlandırılan Anadolu'da geçmişin izlerinin ortaya çıkarılması için yapılan kazı ve araştırma sayısının da bu yıl 516'dan 570'e yükselmesi öngörülüyor. Kazılara ayrılan kaynağın da aynı orantıda artmasını planlamaktayız."
 

"6 alana müjde"
 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, bu kazı döneminde 6 farklı alana müjdeleri olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:
 
"6 kazı alanında bugüne dek yüzey çalışması veya müze başkanlığında kazı yapılabiliyordu. Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak kararla artık çalışmalar daha kapsamlı olarak, kazı ve koruma çalışmalarına başlanacak.
 
Hitit, Bizans ve Roma uygarlıklarına ait buluntulara ulaşılan Yozgat-Kuşaklı Höyük, Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu'dan izler taşıyan Afyon-Amorium, iki yıl önce çok nadir rastlanan gergedana (Ceratotherium Neumayri) ait olduğu düşünülen bir kafatası fosilinin bulunmasıyla gündeme gelen Nevşehir-Sofular, cami, kilise ve Zerdüşt tapınağının bir arada bulunduğu Kars-Ani Harabeleri, Tunç Çağı'ndan izleri bugünümüze taşıyan Manisa-Gölmarmara, Kalkolitik Çağ ve Tunç Çağına ait tabakalanmalar saptanan Eskişehir-Kanlıtaş Höyüğü."
 
Kazı çalışmaları ile her yıl ortalama 4 binin üzerinde eserin, bakanlığa bağlı müzelerin envanterine kaydedildiğini belirten Çelik, kazı çalışmalarının büyük çoğunluğunun eğitim öğretim sezonunun başlayacağı eylül ayı ortalarına kadar sürmesinin beklendiğini bildirdi.