KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Saklı Limandan Hikayeler: Yenikapı Batıkları


İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesinin maddi desteğiyle hazırlanan ve 25.06.2013 – 25.01.2014 tarihleri arasında müzede ziyarete açılan“Saklı Limandan Hikayeler: Yenikapı Batıkları” sergi büyük ilgi gördü.
 
İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce gerçekleştirilen Marmaray Kazılarında ortaya çıkarılan eserlerden derlenen sergi iki bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde, kronolojik bir kurgu ile Yenikapı özelinde kentin geçirdiği tarihsel süreç anlatılmıştır.
 
Ikinci bölümde ise Doğu Roma Döneminde Ticaret başlığı altında Yenikapı’dan batıklar ve kargolar ele alınmış, eserler batık biçimli geniş vitrinlerde sergilenmiştir. Dönemin Konstantinopolis kentinin deniz ticareti yaptığı şehir ve ülkeler ile ticarete konu olan ürünler ve gemilerin rotaları, hareketli görüntüler eşliğinde dijital olarak ziyaretçilere sunulmuştur. Kazılarda ortaya çıkarılan gemiler, teknolojileri ve batma sebepleri de aynı yöntemle aktarılmıştır.
 
“Saklı Limandan Hikayeler: Yenikapı Batıkları” sergisi ziyarete açık bulunduğu süre içerisinde 283.695 kişi tarafından büyük beğeniyle izlenmiş, sergi yazılı ve görsel basında geniş yer bulmuştur.