KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“Geçmişten Günümüze Tutanak Belge ve Materyalleri”

“Geçmişten Günümüze Tutanak Belge ve Materyalleri” başlıklı sergi 13 Haziran 2016 tarihinde, TBMM Şeref Holü’nde teşhire açılmıştır. Açılışını TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın gerçekleştirmiştir.
 

Söz konusu sergide Bakanlığımıza bağlı  Cumhuriyet Müzesi, Ankara Etnoğrafya Müzesi denetiminde olan Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi denetiminde olan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’ne ait eserler ile Milli Saraylar’dan eserler teşhir edilmiştir.
 

Sergide, aralarında stenografinin parlamentoya girişinin ilk belgesi olan 3 Ocak 1877 tarihinde II. Abdülhamit tarafından onaylanan Sadaret Tezkeresi, steno ile yazılmış İstiklal Marşı, Meclis-i Ayan ve Meclis-i Mebusan'dan ilk tutanaklar, tarihi hokka takımları, daktilolar, kayıt ve deşifre cihazlarının da yer aldığı çok sayıda belge ve materyal yer almıştır.
 

Geçmişten Günümüze Tutanak Belge ve Materyalleri Sergisi bu anlamda ülkemizde yapılan ilk sergi olup, serginin kapanışı 19 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir.