KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Havsa ve Uzunköprü İlçelerimizde Arkeoloji ve Koruma Konulu Konferanslar Yapıldı

EDİRNE VALİLİĞİ, EDİRNE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ VE EDİRNE MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIĞINDA İLİMİZ HAVSA VE UZUNKÖPRÜ İLÇELERİNDE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SANAT TARİHİ BÖLÜMÜ BAŞKANI PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ ‘IN KATILIMIYLA BU İLÇELERİN ARKEOLOJİSİ, KÜLTÜR VARLIKLARI VE KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASI KONULU KONFERANSLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

İlki 19 Temmuz 2016 salı günü Havsa ilçe merkezinde gerçekleştirilen Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Engin Beksaç Havsa‘nın önemli arkeolojik ve kültürel varlıkları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Edirne Müzesi Müdürü Hasan Karakaya söz aldı. Hasan Karakaya yaptığı konuşmada bölgenin kültürel zenginliği anlatırken bu zenginliğin kendinde cisimleştiği kültür varlıklarının nasıl tahrip edildiğini, yok edildiğini, bu durumun bölgeye ve ülkemize nasıl zararlar verdiğini, böyle durumların yaşanmaması için "koruma" odaklı görev ve sorumlulukların neler olduğunu anlattı.
Havsa konferansına İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Teşkilatı temsilcileri ile birlikte Havsa İlçesine bağlı muhtarlar katıldı.
İkincisi 21 Temmuz 2016 Perşembe günü Uzunköprü İlçe merkezinde gerçekleştirilen Konferansa da konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Engin Beksaç bu defa Uzunköprü İlçesi’nin önemli arkeolojik ve kültürel varlıkları hakkında bilgiler verdi. Müze Müdürü Hasan Karakaya'nın konuşmasıyla devam eden konferansta, Kültür ve Tabiat Varlıkları ile sit kavramları hakkında bilgiler verildi, kültür varlıklarına yönelik yapılan tahribatın önlenmesi için alınması gereken koruma önlemleri anlatıldı.

Uzunköprü Konferansına Kaymakamlık personeli, İlçe Jandarma Komutanlığı personeli ve Uzunköprü ilçesine bağlı muhtarlar katıldı. Konferanslara ilginin büyük olduğu gözlendi.