KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Denizli İli Laodikeia Kilisesi Koruma Ve Onarım Çalışmalarına Avrupa Birliği Kültürel Miras/Europa Nostra Awards Mansiyon Ödülü Verildi

Bakanlığımız ve Pamukkale Üniversitesi adına Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK başkanlığında 2003 yılından bu yana Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında kazı ve koruma çalışmaları sürdürülüyor.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi içinde yer alan Laodikeia Antik Kenti’nde sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında ortaya çıkarılan ve M.S. 4. Yüzyıla tarihlendirilen Laodikeia Kilisesi anastylosis, esaslı koruma, onarım, düzenleme, yayın çalışmaları, Avrupa Birliği Kültürel Miras/Europa Nostra Awards 2016 Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.
Özgün bir kilise olarak planlanan ve orijinalliği bozulmamış olan kilisenin 494 yılı depreminde büyük hasar görüp sonradan tamir edilerek Focas Dönemi (602-610) depremine kadar kullanıldığı biliniyor.
Laodikeia Kilisesi’nde yapılan müdahaleler yapının eski kimliğine ve antik kentin arkeolojik peyzajına zarar vermeyecek şekilde tasarlanarak uygulanırken, yapıya ait yıkıntılarda ele geçen orijinal bloklar kullanılarak anastylosis esaslı olarak ayağa kaldırılmış, yerinde korunan bölümlerle, anastylosis esaslı yükseltilen bölümler arasına ayırıcı olarak yatay tuğla sıraları yerleştirilmişti.
2015 yılında Laodikeia Kilisesi'nde Bakanlığımızla koordineli olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hazırlanan “Dünya Mirası Laodikeia Uyanıyor” başlıklı proje GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) tarafından kabul edilerek, bu proje kapsamında yapının çelik konstrüksiyon üzerinde polykarbon örtüsü olan koruma çatısı da tamamlandı. Yapılan restorasyon, konservasyon, koruma önlemleri, belgeleme ve yayına dönüştürme çalışmalarının uluslararası kriterlere göre yapıldığını göstermesi bakımından önemli olan ödüle ilişkin sertifika, 2016 yılının Mayıs ayında Madrid’de ilgililere teslim edilecek.
 
 
Laodikeia Kilisesi çatı öncesi
 
Laodikeia Kilisesi Mozaik Restorasyonu
 
Laodikeia Kilisesi Çatı Örtüsü
 
 
Laodikeia Kilisesi Çatı Örtüsü