KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tatarlı Höyük 2015 Yılı Kazıları Başladı

Bakanlığımız ve Çukurova Üniversitesi adına 2007 yılında başlayan Tatarlı Höyük kazılarının 2015 yılında yürütülecek 8. dönem çalışmaları 21 Temmuz’da Çukurova Üniversitesi’nden Y. Doç. Dr. K. Serdar GİRGİNER, başkanlığında Arkeologlar ve Arkeoloji Bölümü öğrencileri ve işçilerden oluşan toplamda 35 kişilik ekip ile başladı.
Tatarlı Höyük’te bugüne kadar yapılan çalışmalarda, yerleşimin günümüzden yaklaşık 3500 yıl önce Çukurova’da yerel bir krallık olan Kizzuwatna’nın en büyük yerleşimlerinden birisi olduğu anlaşıldı. Yerleşimde Tapınak kompleksi, Yukarı Şehri koruyan sur sistemi ve kulesi ile bu alana ulaşımı sağlayan rampalı taş döşemeli tören yolu açığa çıkarıldı.
2015 yılı çalışmalarında tapınak kompleksinin batısında yer alan açmalarda yerleşimin stratigrafik sürecine dair çalışmalar yapılması,  kazı evi olarak uzun yıllar hizmet verecek olan Tatarlı Höyük Kazıları ve Bilimsel Araştırma Kompleksi’nin (ÇÜ-BAK) açılışının yapılması bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “2. Kilikya Kronoloji Çalıştayı”na da Sirkeli Höyük ekibiyle birlikte ev sahipliği yapılması da planlanıyor.