KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Aizanoi Antik Kenti’nde Borsa ve Antik Çağ Halk Pazarı Yeniden Canlandırıldı

Antik çağ dünyasının ilk borsasının bulunduğu,  Kütahya ili, Çavdarhisar ilçesi, Aizanoi Antik Kent’inde borsa ve Antik Çağ Halk Pazarı yeniden kurularak tarih yeniden canlandırıldı.
Aizanoi Antik Kenti kazı ekibi ve yöre halkının katılımıyla düzenlenen etkinliğe Kütahya Valisi Şerif YILMAZ, Kütahya Milletvekilleri Şükrü NAZLI, Vural KAVUNCU ve İshak GAZEL, Kütahya Belediye Başkanı Kamil SARAÇOĞLU, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa UĞUR, Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Ahmet ALTINKAYA ile Bakanlığımızı temsilen Kazılar Dairesi Başkanı Melik AYAZ, Kütahya Müzesi Müdürü Metin TÜRKTÜZÜN ve çok sayıda yerel halk tarafından katılım sağlandı.
Bakanlığımız ve Pamukkale Üniversitesi adına, Prof. Dr. Elif ÖZER tarafından kazı çalışmalarının gerçekleştirildiği antik kentin borsa binasında (macellum) yapılan etkinlikler, tüm konuklarla birlikte antik çağ giysili öğrencilerin de yer aldığı kortejin borsa binasına yürüyüşüyle kazı evinde başladı.
Antik çağ borsasında çalınan gongla birlikte başlayan satış sonrasında antik çağ kıyafetleri giyen öğrenciler de dans gösterisi sundu. Vali Şerif YILMAZ ile beraberindekiler antik kentte kurulan giysi, organik ürünler, kartpostallar, Kybele süpürgeleri ve el ürünlerinin sergilendiği stantları gezdi. Antik Çağ Pazarı'ndaki ürünler zamanına uygun olarak İmparator Diocletianus'un tavan fiyat kararnamesi dikkat alınarak açık artırmayla satışa sunuldu.
Etkinlikler sonrasında Kazılar Dairesi Başkanı Melik AYAZ ve Bakanlık yetkilileri tarafından Aizanoi Antik Kenti’nde yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları yerinde incelenerek, çalışmalara ilişkin olarak  kazı başkanı Prof. Dr. Elif ÖZER’den bilgi alındı.
 
Etkinlik programı kazı evinden yola çıkan kortej ile başladı.
 
 
Borsa binasında açılış gongunun çalınması.
 
 
Antik çağ giysili öğrencilerin dans sunumu.
 
 
Kütahya Valisi Şerif YILMAZ programla ilgili açıklama yaparken.