KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Anadolu Hamidiye Tabyası

20.148.357,61 TL bedelle 09.04.2015 tarihinde restorasyon ve çevre düzenleme alt yapısı tamamlanan Çanakkale Anadolu Hamidiye Tabyası’nın, 05.06.2015 tarihinde teşhir tanzim ve çevre düzenleme işine yönelik çalışmalara başlanmış, 15.10.2016 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır.   
Çanakkale Merkez Barbaros Mahallesinde bulunan ve boğazın güvenliğinin sağlanması için 1892 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Tabyası’nda 10 adet tescilli bonet (cephanelik) yapısı ve bunların arasında yarım dairesel formda konumlanan 9 adet top atış alanı bulunmaktadır.
Mevcut bonetlerde bonetlerin işlevinin yanı sıra, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı kronolojik bir kurgu ile anlatılacaktır. Ayrıca, savaşın ekonomik ve sosyal yaşama etkileri, günümüze yansıması, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak, dramatik ve tematik bir şekilde, sergilemeler, canlandırmalar, interaktif yöntemler ve grafikler yardımıyla ziyaretçilere aktarılması hedeflenmektedir. Ziyaretçi, mekanları gezerken hem savaş anını yaşayacak, hem hissedecek, hem öğrenecek, hem de sorgulayabilecektir.  Alanın genelinde ise açık sergileme alanları, temalı park( Gelibolu Minia), gösteri, etkinlik alanları ile Çanakkale Savaşında görev yapan uçakların sergileneceği hangar yapıları planlanmıştır.
2016 yılı sonunda tamamlanması planlanan tabyaların ziyarete açılması ile tarih adeta yeniden canlanacak, ziyaretçiler ise bu tarihi çevreyi gezerken hem duygulu hem de hem de keyifli dakikalar geçireceklerdir.
 
 Anadolu Hamidiye Tabyası’nın Uydu Görüntüsü
 
Restorasyon Öncesi
 
Restorasyon Sonrası
 
İç Mekân Görselleri