KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Antik Aspendos Kenti Tiyatrosu Ve Su Kemerleri Unesco Dünya Miras Geçici Listesinde

Antik Aspendos kenti, Pamphylia bölgesinde, Akdeniz’e dökülen Eurymedon (Köprüçay) nehri kenarında, kayalık bir tepenin üzerinde ve etrafındaki düzlükte kurulmuştur.
Kentte tespit edilebilen en erken dönem yapı kalıntısı, agoranın doğusunda bulunan üç katlı market binasıdır. Diğer yapılar Roma ve Roma sonrası döneme aittir. Bu yapılar arasında, iki katlı ikinci bir market binası, bazilika, çeşme, odeon, anıtsal bir kapı, tapınak, su kemerleri, Roma hamamları ve tiyatronun yanı sıra Osmanlı dönemi inşa edilen bir de köprü bulunmaktadır.
 
Aspendos’un en dikkate değer özellikleri arasında, su kemerlerinin sifonları ve dünyanın en iyi korunmuş tiyatrolarından biri olarak gösterilen tiyatro binası vardır. Tiyatro, yazıtlardan anlaşıldığına göre Marcus Aurelius dönemine aittir ve Aspendos’lu Theodoros adında birinin oğlu olan mimar Zenon tarafından yapılmıştır.
UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Aspendos Antik Kenti Su Kemerleri ve Tiyatrosu’nun UNESCO Dünya Miras Geçici Listemize kaydedilmesi uygun görülmüştür.
 
 
  • Aspendos01
  • Aspendos02
  • Aspendos03