KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Roma Hamamı Ören Yerinde Çevre Düzenleme Çalışmaları Başladı

Yaklaşık 65.000 m2’lik bir alanı kapsayan Ankara Roma Hamamı ören yeri, 1997-2001 arasında yapılan çalışmalarla bir Açık Hava Müzesi görünümüne kavuşturulmuştur. Ancak gelen ziyaretçilerin gezebilecekleri net gezi güzergahlarının olmaması, dinlenme ve genel ihtiyaçlarına cevap verecek ünitelerin yetersizliğinden dolayı çevre düzenleme projesinin hazırlanmasına ihtiyaç doğmuş, “Roma Hamamı Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve Gezi Güzergah Uygulama Projesi” Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından çizilerek, hazırlanan çevre düzenleme projeleri 20.12.2013 tarih ve 720 sayılı Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün kararı ile uygun bulunmuştur.
 
Hazırlanan projeler doğrultusunda “Roma Hamamı Onarımı ve Çevre Düzenlemesi İşi”ne 26.11.2014 tarihinde ise yer teslimi yapılarak başlanmıştır. Çevre Düzenleme işinin 2015 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.
 
Roma Hamamı Onarımı ve Çevre Düzenlemesi Uygulaması; Ören yeri girişi, güvenlik, otopark ve ziyaretçi tesislerinin düzenlenmesi, gezi güzergahı yollarının yenilenmesi, maket alanı, çöp kutusu, bilgi ve yönlendirme tabelaları vb. çevre donatı mobilyaları, çevre ihata sisteminin yapılmasıyla birlikte ören yeri içerisindeki bazı tarihi duvarların onarımını kapsamakta olup, uygulamalar sonrasında ören yerine gelen ziyaretçilerin daha sağlıklı ve etkin ziyaret olanağı sağlanması amaçlanmaktadır.