KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Yeni Saray Alanı Ören Yeri Oluyor

Edirne Sarayı  ya da Saray-ı Cedid-i Amire, şehir merkezinin dışında kuzeyde Tunca nehrinin batısında çok geniş bir avlak ve orman içinde, yaklaşık 3 milyon metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Edirne Sarayı ya da Saray-ı Cedid-i Amire (Yeni Saray)  İstanbul’daki Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı’nın en büyük sarayıdır. Saray beş ana meydan ve bu meydan içinde bulunan yapılardan oluşuyordu.  Ancak günümüze sarayın oldukça küçük bir kısmı ulaşabilmiştir.
 
İlk etapta çevre düzenlemesi Cihannüma Kasrı, Saray Mutfağı, Şehitlik, Kum Kasrı ve Kum Hamamı ile Su Maskemi gibi kısmen bugüne kadar gelebilmiş anıtsal yapıların çevresinde gerçekleştirilecektir. Ören yeri proje sınırları Edirne Koruma Bölge kurulunca uygun görülmüştür.
 
Çevre Düzenleme Projesi alanın korunmasını ve uzun vadede aslına uygun olarak ihyasını amaçlamaktadır. Proje kapsamında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik otopark, bilet gişesi, güvenlik, tuvaletler ile Bakanlığımızca teknik destek verilerek restorasyon çalışmaları tamamlanan Saray Mutfakları bölümünde kafeterya ve hediyelik eşya satış birimlerinin yapılması planlanmaktadır. Ayrıca Adalet Kasrı da teşhir ve sergileme amacıyla ören yeri içerisinde yer alacaktır.
 
Ocak ayında proje çalışmalarının tamamlanarak 2015 yılı ilk çeyreğinde uygulamaya başlanması planlanmakta olup çalışmaların tamamlanması ile Edirne Yeni Sarayı’nın giriş çıkışı kontrol altına alınacak ve Edirne Türkiye’deki kültür turizmi turlarından hak ettiği payı alacaktır.
 
Adalet Kasrı
 
Babbüsade (Ak Ağalar Kapısı) ve Cihannüma
 
Mutfaklar (Matbah-ı Amire)
 
Fatih Köprüsü’nden Cihannüma ve Kum Kasrı
 
Kum Kasrı Hamamı ve Adalet Kasrı