KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Anavarza Antik Kenti’nde Kazılar Yeniden Başladı

Adana Müzesi Müdürlüğü başkanlığında ve Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih GÜLŞEN’in bilimsel danışmanlığında, 2013 yılından bu yana sürdürülen arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarına, verilen arının ardından 4 Aralık 2014 tarihi itibariyle yeniden başlanmıştır.

Bakanlığımızca sağlanan destekle 70 kişilik ekiple başlanan ve yıl sonuna kadar sürmesi planlanan çalışmalar kapsamında öncelikli olarak belgeleme çalışmaları tamamlanmış olan zafer takı ve sütünlu cadde için gerekli rölöve, restitüsyon ve rekonstrüksiyon çizimleri tamamlandıktan sonra restorasyon projesi hazırlanarak Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayı sonrasında hayata geçirilmesi öngörülmektedir.

Temizlik ve kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılmakta olan antik kentin ayrıca restorasyon çalışmalarıyla da ayağa kaldırılması planlanmakta olup, Helenistik, Roma, Bizans, Ortaçağ, Arap, Ermeni ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anavarza Antik Kenti’nde tiyatro, stadium, gymnasium, kilise gibi pek çok yapı kalıntısının da bu kapsamda ele alınması planlanmaktadır.
  
 

Anavarza, Alakapı